افزایش سرعت سایت

یکی از مهمترین و بهترین راه ها برای افزایش رتبه سایت ، افزایش سرعت سایت است. موردی که اکثرا سایت ها به آن توجهی نمی کنند و همین باعث می شود تا از رقابت با سایت های با سرعت بالا ، عقب بمانند.

در این محتوا قصد داریم راهکارهای شگفت انگیز و عملی  را بیان کنیم و تاثیر آن را در سرعت سایت ببینیم.

مواردی که در ادامه گفته می شود کاملا تست شده اند و پیشنهاد میکنم حتما استفاده کنید تا نتیجه شگفت انگیز آن را در سرعت سایتتان ببینید.

فشرده سازی فایل های js, css

فضاهای خالی ما بین کدهای css , js باعث دیرتر لود شدن می شود و به همین دلیل پیشنهاد می شود حتما فایل های اکسترنال را فشرده سازی کنید. بهترین افزونه برای اینکار wp-rocket هست.

از async استفاده کنید !

این ویژگی باعث می شود تا مرورگر ، منتظر لود شدن فایل های js نماند و همزمان با لود فایل های js ، کدهای html هم لود کند و همین ویژگی باعث افزایش سرعت سایت خواهد شد.

انتقال فایل های js به فوتر

در کنار روش قبلی ، میتوانید فایل های js سنگین را به فوتر سایت انتقال دهید تا این فایل ها در مرحله آخر لود شوند و کاربر بتواند صفحه محتوا را سریعتر ببیند. اما دقت کنید که بعضی فایل های js حتما باید در قسمت head سایت قرار بگیرند.

استفاده نکنید Css inline

حتما فایل style اصلی قالب را در فایل اکسترنال قرار دهید و از css ها بصورت مستقیم در صفحه استفاده نکنید. علت این مورد نیز افزایش حجم کدهای صفحه و در نتیجه کاهش سرعت سایت می شود.

نکته مهمی که وجود دارد، اکثر مدیران سایتها تخصصی در ویرایش و بهینه سازی سورس کدهای سایت ندارند پیشنهادی که داریم، حتما با یکی از برنامه نویس ها صحبت کنید تا بحث بهینه سازی سورس کدهای سایت را برایتان انجام دهد و تاثیر شگفت انگیز آن را در سرعت سایتتان ببینید !

تصاویر سایت را بهینه سازی کنید

تصاویر سایت از مهمترین دلایل کاهش سرعت سایت هستند. تصور کنید تصویری را در سایت آپلود میکنید ، این تصویر ممکن است در چند جا از آن استفاده شود و در هر قسمت هم از یک سایز از این تصویر استفاده شود.

برای مثال ، سایز تصویر شاخص محتوا اگر 400 در 400 و حجم آن 200 کیلوبایت باشد ، ممکن است سایز تصاویر ” پربازدیدترین مطالب سایت ” 80 در 80  باشد. حالا تصور کنید اگر از همان سایز تصویر شاخص در این قسمت هم استفاده شود ، چه اتفاقی میفتد؟

دوباره بازدیدکننده باید تصویری را در حجم 200 کیلوبایت ، لود کند ! ( یعنی یکبار تصویر شاخص برای او لود می شود و یکبار هم تصویری که در پربازدیدترین مطالب قرار داره ) در حالیکه اگر همان تصویر را دوباره در سایز 80 در 80 آپلود کنید علاوه بر اینکه حجم تصویر کم میشه ، بازدیدکننده زمان بسیار کمتری را برای بارگذاری این تصویر منتظر می ماند.

اما این اتمام کار نیست ، بلکه برای اینکه تصاویر سایت بهینه سازی شود ، شما باید نکات دیگری را نیز رعایت کنید که ما در مقاله بهینه سازی تصاویر سایت به طور کامل به آن پرداخته ایم.

ابزارهای آنلاین تست سرعت سایت

یکسری ابزار آنلاین جهت تست سرعت سایت وجود دارد که میتواند کمک زیادی به شما در بهینه سازی سرعت سایتتان بکند که در ادامه بهترین ابزارها را به شما معرفی میکنیم.

ابزار آنلاین gtmetrix جهت تست و افزایش سرعت سایت

  • سایت جی تی متریکس Gtmetrix

شاید بتوان این سایت را جزء بهترین سایت ها برای بهینه سازی و افزایش سرعت سایت دانست زیرا کامل سایت شما را بررسی می کند و خطاها و عواملی که باعث کاهش سرعت سایت شده است را به شما نشان می دهد.

کافیه آدرس صفحه ای از سایت که میخواهید آنرا بررسی کنید را در باکس جستجو صفحه اول جی تی متریکس قرار دهید تا شروع به چک کردن وضعیت سرعت سایت کند.

ابزار گوگل PageSpeed Insights برای تست سرعت سایت

  • ابزار گوگل page speed insights

قطعا دیگه میدونیم هیچ ابزاری به قدرت ابزارهای گوگل نمیرسد و از آنجا که قرار است که سرعت سایت را برای بهینه سازی در موتورجستجو گوگل افزایش دهیم، بنابراین چه ابزاری بهتر از خود گوگل سراغ دارید؟

از ویژگی های این ابزار میتوان به چک کردن سایت در دو نسخه دسکتاپ و موبایل اشاره کرد که بعد از تست متوجه شدیم که سرعت سایت شما در نسخه موبایل با دسکتاپ کاملا متفاوت است !

این روزها آمار جستجو در موبایل بسیار افزایش یافته بنابراین حتما از این ابزار استفاده کنید و سرعت نسخه موبایل خود را تا جایی که میتوانید افزایش دهید.