متاورس، دنیای مجازی 3 بعدی که در آینده جایگزین شبکه اجتماعی های حال حاضر خواهد شد. میخواهیم در مورد دنیایی برای شما بگوییم که آینده را درگیر خود خواهد کرد و میتوان گفت متاورس، نسل بعدی اینترنت هست !

عینک واقعیت مجازی

روزی که شما دیگر احتیاجی به دفتر برنامه ریزی، مسیریاب ها، دستیار و غیره نخواهید داشت. همه این موارد تنها از طریق یک عینک، قابل استفاده خواهد بود یا دلتان میخواهد  به یک کنسرت در دبی بروید. تنها با یک کلیک میتوانید واقعا در آنجا حضور داشته باشید !

یا از ظرافت فلورانس تا عظمت رم را میتوانید در یک چشم بهم زدن ببینید، قدم بزنید و یا حتی با دوستانتان به گردش در این کشور بپردازید. بله ! همه اینها با متاورس امکان پذیر خواهد شد.

دنیای متاورس

در واقع متاورس را میتوان ترکیبی از فروشگاه هایی که از آن خرید میکنیم، بازی هایی که انجام میدهیم، پرداخت ها و غیره تصور کرد که همه از طریق تنها یک شبکه اجتماعی امکان پذیر خواهد بود !

حالا متاورس را در کنار بلاکچین بگذارید، جهان مجازی غیرمتمرکز !

دنیایی که هیچ دولت یا سازمانی توانایی کنترل و قانون گذاری روی آن را ندارد و تمامی این موارد توسط خود مردم همان دنیای مجازی رای گیری و تعیین می شود. یعنی جهان مجازی که مردم برای تغییر و توسعه آن تصمیم میگیرند نه دولت ! ( بنظر من که جایی بهتر از دنیای واقعی خواهد بود که حداقل مردم آنجا آزاد و شاد هستند … )

حالا یه مقدار با جزئیات متاورس بیشتر آشنا بشیم … اصلا متاورس از چه بخش هایی تشکیل شده؟!

سخت افزار :

مثل هدست واقعیت مجازی، عینک، موبایل، مودم و غیره …

شبکه های غیرمتمرکز :

اطلاعات و هویت افراد حاضر در متاورس باید در سروری ( کامپیوتری ) ذخیره شود و از آنجا که متاورس باید غیرمتمرکز باشد، شبکه های بلاکچین، در سال های آتی آماده میزبانی از کاربران متاورس خواهند بود.

پلتفرم ها :

تصور کنید با یک هدست واقعیت مجازی وارد محل کار خود می شوید، بعد از آن در پیاده رو بصورت مجازی قدم میزنید و از فروشگاه ها، خریدهایی را انجام میدهید و آن محصول را واقعا درب منزل، تحویل میگیرید. ( این تنها کارایی که یک پلتفرم است … )

استاندارد ها :

سیستم عامل اندروید و آی او اس را در نظر بگیرید که همه نرم افزارها طبق همان سیستم عامل توسعه داده شده اند و یک نظمی در نرم افزارها وجود دارد. در دنیای متاورس نیز باید استانداردی وجود داشته باشد که همه برنامه ها طبق آن، توسعه داده شوند. ( همانند ماشین مجازی اتریوم )

پرداخت ها :

همانطور که در دنیای واقعی هزینه هایی را ماهیانه میپردازیم، در دنیای مجازی متاورس نیز به همان میزان نیاز به پرداخت هزینه های مختلف داریم. بنابراین اینجاست که امور مالی غیرمتمرکز یا DeFi به کمک متاورس می آیند.

دارایی ها :

در متاورس همه افراد صاحب یکسری دارایی خواهند بود که به آن توکن غیرقابل تعویض یا NFT میگویند که در یک قرارداد هوشمند ذخیره شده است و صاحب آن، تنها شما خواهید بود.