بهینه سازی تصاویر سایت

رعایت نکات و استانداردهای بهینه سازی تصاویر سایت ، میتواند سرعت سایت را تا 10 برابر افزایش دهد. شاید برایتان جالب باشد که بدانید 90 درصد دلایل کند بودن سایت ها ، تصاویرها هستند که نقش بسیار مهمی در مدت زمان لود سایت دارند.

سوالی که بارها از من پرسیده میشه اینه که بهینه سازی تصاویر سایت چگونه هست؟ و چه کاری باید انجام شود تا تصاویر سایت بهینه شوند.

راه حل های فوق العاده ای را براتون آماده کردم که اگر اجرا کنید ، مطمئن باشید و قووول میدم که جواب میگیرید ! اما حتما قبلش این مقاله را تا انتها مطالعه کنید تا به صورت اصولی این کار را انجام دهید.

اندازه تصاویر فاکتور مهمی برای بهینه سازی تصاویر سایت

اندازه برای بهینه سازی تصاویر سایت چقدر باید باشد؟

اندازه تصاویر کاملا به سایت و قالبی که استفاده میکنید، دارد اما نکاتی وجود دارد که اگر رعایت کنید، تاثیر زیادی در بهینه سازی تصاویر سایت دارد :

  • قبل از انتخاب و آپلود عکس برای محتوا و محصولات ، ببینید از این تصویر قرار است در چه جاهایی استفاده شود؟ اگر بعنوان تصویر شاخص محتوا در نظر گرفتید، بنابراین تصاویر شاخص یک اندازه مشخصی دارند و تمام تصاویر باید دقیقا به همان اندازه آپلود شوند.
  • اگر قصد دارید از یک تصویر در چند صفحه و یا در قسمت های مختلف سایت استفاده کنید، حتما اندازه تصویر را دقیقا به همان اندازه ای که میخواهید نمایش دهید ، تغییر دهید. یعنی اگر نیاز هست، مجدد تصویر را با سایز جدید آپلود کنید.

تاثیر حجم تصاویر در سئو تصاویر

حجم تصاویر برای بهینه سازی چقدر باید باشد؟

در سئو و یا بهینه سازی تصاویر سایت ، حداکثر حجم تصاویر باید 200 کیلوبایت باشند مگر اینکه شما بخواهید تصویر یک محصول را با کیفیت بالا نمایش دهید که در آن صورت هم پیشنهاد می شود تصویر بیشتر از 500 کیلوبایت نباشد.

  • حجم تصاویر سایت باید تا جایی که باعث افت کیفیت نشود ، کاهش داده شود و دقت داشته باشید که فرقی نمی کند چه تصاویری داخل سایتتان دارید. برای مثال حتی تصویر favicon هم باید بهینه سازی شود ! اگر با favicon آشنایی ندارید، پیشنهاد می شود مقاله favicon چیست؟ را مطالعه نمائید.
  • ابزارهای آنلاین زیادی برای بهینه سازی تصاویر سایت وجود دارند که در مقاله انواع ابزارهای آنلاین برای سایت به چند مورد اشاره کرده ایم.

فاکتورهای مهم بهینه سازی تصاویر سایت

بهینه سازی تصاویر شامل چه موارد دیگه ای می شود؟

طبق بررسی های ما ، اکثر مدیران سایت ها بهینه سازی تصاویر را فقط شامل اندازه و حجم تصویر میدونند و تصور می کنند فقط همین دو فاکتور در سئو تصاویر تاثیرگذار است ! در حالیکه موارد زیر بسیاااار اهمیت دارد :

  • آدرس تصاویر

از url یا آدرس تصویر به سادگی نگذرید ! حتما عبارت کلیدی محتوا خود را در آدرس تصاویر هم قرار دهید و حتما آدرس تصاویر را بصورت معادل انگلیسی یا فینگلیش وارد کنید.

  • صفت alt

وااای بر مدیران سایت هایی که این صفت رو جدی نگیرند و در تصاویر ازشون استفاده نکنند ! هر چه جلوتر میریم ، این صفت در سئو تصاویر خودش رو بیشتر نشون میده و اینجوری بگم که اگر تصاویر سایتتون همه موارد بالا درونش رعایت شده اما صفت alt نداره یعنی نصف بیشتر ارزشش رو از دست داده !

  • کش تصاویر

عکس ها و تصاویری داخل اکثر سایت ها وجود دارند که ثابت هستند. بعنوان مثال ، لوگو یک تصویر ثابت در تمام صفحات سایت هست، درسته؟ بنابراین چرا باید کاربر با ورود به هر صفحه ای ، مجدد تصویر لوگو براش لود بشه؟

کش تصاویر اینجا به کار می آید و میتوانید تصاویری که در سایت ثابت هستند را در کش مرورگر کاربر ذخیره کنید تا کاربر تنها یکبار منتظر لود تصویر بماند و در صفحات بعدی ، دیگر نیازی به لود تصویر نداشته باشد و از حافظه مرورگر ، تصویر فراخوانی شود.

  • پسوند تصاویر

اگر تصویر شما کوچک است، مثل تصاویر لوگو یا تصاویر شاخص محتواها ، بهتر است از پسوند png استفاده کنید و برای تصاویر بزرگتر از پسوند jpg استفاده شود. معمولا تصاویری که رنگ بیشتری در آنها استفاده شده را متخصصین سئو پیشنهاد می کنند تا از jpg استفاده شود.

فاکتورهای مهم دیگر در سرعت سایت

درسته که تصاویر سایت تاثیر بسیار زیادی در بالا بردن سرعت سایت دارند اما فاکتورهای مهم دیگری نیز وجود دارند که با بررسی آنها میتوانید به این روند کمک کنید، در مقاله افزایش سرعت سایت ، راهکارهایی را ارائه دادیم که به طور شگفت انگیزی میتواند سرعت سایت را چندین برابر افزایش دهد.